forum.rowerowy.tczew.pl

Rowerzysto! Tu możesz się wypowiedzieć...
Dzisiaj jest 20 wrz 2018, 9:55

Strefa czasowa UTC+1godz.
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 2:08 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Posty: 2181
ROWEROWY JESIENNY RAJD NOCNY „ŚWIETLIK 2012”

W Polsce - w okresie później jesieni oraz zimą drastycznie spada liczba rowerzystów, bo aż o ponad 90%. Przyczyny? Bo zimno, bo mokro, no i ciemno. Należy przy tym zauważyć, że to niekorzystne zjawisko nie występuje w tak wielkim stopniu wśród rowerzystów w Holandii, gdzie jest pogoda daleko bardziej deszczowa (a przy okazji bardziej wietrzna) oraz w Finlandii, gdzie zimą panują trzaskające mrozy.

Stowarzyszenie „Rowerowy Tczew” postanowiło zmienić te nieżyciowe przyzwyczajenia wśród Tczewian i zorganizować Rajd Nocny Świetlik jesienią, po raz pierwszy w trzyletniej historii organizowania tej imprezy.

Sympatyków rowerowego „Świetlika” serdecznie zapraszamy już w najbliższą sobotę 17go listopada na niespełna 30-to kilometrową trasę wokół Tczewa. Rajd będzie połączony z prezentacją i testowaniem najnowocześniejszego oświetlenia rowerowego, zakupionego ze środków młodzieżowego programu grantowego Aktywator (realizowanego przez Fundację Pokolenia). Oświetlenie to może śmiało się równać z oświetleniem samochodowym!


Kolejnym powodem do zorganizowania Świetlika są ostatnio wprowadzone w życie liczne zmiany w przepisach, dotyczących oświetlenia rowerów oraz przyczepek rowerowych. Każdy rowerzysta – uczestnik rajdu Świetlik - dostanie ulotkę z najbardziej aktualnymi przepisami.

Rajd jak zwykle jest adresowany do osób w każdym wieku, ale trzeba mieć minimum 14 lat oraz rower dostosowany do jazdy w terenie. Na rajdzie obowiązuje rekreacyjne tempo jazdy (ok. 14 km/h) i kilka odpoczynków po drodze.

Zbiórka rowerzystów odbędzie się na Placu Papieskim na Suchostrzygach (ul. Rokicka 1) o godzinie 19.00,
by 5-10 minut później wyjechać na rajd trasą: Tczew - Rokitki - Goszyn - Turze - Dalwin - Łukocin - Mieścin - Dąbrówka - Szpęgawa - Tczew (27,1 km)
http://goo.gl/maps/zkVYA

Regulamin
- uczestnicy dorośli biorą udział w rajdzie nocnym na własną odpowiedzialność,
pojedyncze osoby małoletnie w wieku 14 i 15 lat uczestniczą pod opieką pełnoletnich
opiekunów lub bez nich, jeżeli 14-15latkowie mają pisemną zgodę rodziców i stanowią
grupę co najmniej dwuosobową, natomiast niepełnoletni w wieku 16 i 17 lat – za zgodą
rodzica/rodziców;

- rowerzysta musi posiadać obowiązkowe silne oświetlenie nocne i ewentualnie dodatkowo
żółtą koszulkę odblaskową. Zaleca się także posiadanie kasku oraz uzupełniające
oświetlenie zakładane dodatkowo na kierownicę lub czoło głowy;

- organizatorzy nie serwisują awarii uczestnikom i każdy rowerzysta powinien zabrać
ze sobą narzędzia naprawcze i zapasową dętkę oraz gotówkę i bezalkoholowy napój
na własny użytek;

- każdy rowerzysta ma obowiązek dostosować swoje tempo jazdy do osób najwolniej
jadących w kolumnie a także przestrzegać przepisy ruchu drogowego oraz stosować się
do poleceń organizatora. W trakcie rajdu obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia
papierosów oraz rozmawiania przez telefon podczas jazdy rowerem ;

- uczestnicy nie wnoszą żadnych opłat za udział w rajdzie zaś ubezpieczyć się należy
we własnym zakresie.

- uczestnictwo w rajdzie jest traktowane jako wyrażenie zgody na wszystkie w/w warunki a także jako automatyczne wyrażenie zgodny na publikację w mediach i Internecie fotografii i filmów z tej imprezy z wizerunkiem uczestników, niezależnie od płci i wieku.

Organizatorem rajdu nocnego „Świetlik” jest Stowarzyszenie UKS „Rowerowy Tczew”


Załączniki:
Świetlik.jpg
Świetlik.jpg [ 240.61 KiB | Przeglądany 1109 razy ]
trasa.JPG
trasa.JPG [ 42.07 KiB | Przeglądany 1110 razy ]


Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 9:19 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 7:50 
Offline

Rejestracja: 29 mar 2012, 21:20
Posty: 774
Wydarzenie dodane na facebook'a ;)

_________________
Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 9:17 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Posty: 2181
Brawo Miki!

Proszę każdego klubowicza, aby powysyłał info o Świetliku każdej znanej sobie osobie
natomiast na FB, aby udostępnić to wydarzenie na swojej osi czasu dla innych a także aby zaprosić wszystkich znajomych zamieszkałych w Tczewie oraz bliskiej okolicy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 9:21 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Posty: 2181
NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE OŚWIETLENIA ROWERU I WÓZKA

Wymagane przepisami obowiązkowe oświetlenie pozycyjne może być zdemontowane w czasie, gdy nie ma obowiązku jego używania. Zatem w ciągu dnia, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza na rowerze nie trzeba mieć zamontowanego oświetlenia i za jego brak nie grozi mandat. UWAGA: ten przepis nie dotyczy tylnego (czerwonego) oświetlenia odblaskowego, które musi być zamontowane na stałe. W tunelu a także np. we mgle rowerzysta ma obowiązek mieć oświetlenie pozycyjne zamontowane na rowerze i go używać niezależnie od pory dnia.
Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

Rozporządzenie dopuszcza migające oświetlenie przednie. Dotychczas migać mogło jedynie oświetlenie tylne. W ten sposób rowerzysta korzystający z większości popularnych diodowych lampek bateryjnych lub akumulatorowych będzie mógł wybrać tryb działania - światło ciągłe lub migające. Migające oświetlenie przednie jest znacznie lepiej widoczne na tle silniejszych reflektorów przednich samochodów, co ma znaczenie zwłaszcza na skrzyżowaniach, jeśli rowerzysta porusza się drogą z pierwszeństwem. Ponadto tryb migający znacznie wydłuża czas pracy na bateriach czy akumulatorach. Przepis nie nakłada obowiązku korzystania z migającego światła i to rowerzysta decyduje o wyborze trybu świecenia.
Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

Oświetlenie przednie i tylne może znajdować się nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 150 cm nad jezdnią. Dotychczasowy przepis, ograniczający wysokość montażu oświetlenia do przedziału 35 - 90 cm nie uwzględniał rozwoju rynku - większość oświetlenia montowanego na kierownicy roweru znajduje się wyżej niż 90 cm nad jezdnią. Był też niezgodny z przepisami prawa budowlanego, nakazującymi uwzględnianie tzw. trójkątów widoczności na skrzyżowaniu dla wysokości 1 m nad jezdnią i wyżej, co powodowało że w wielu przypadkach oświetlony zgodnie z przepisami rowerzysta był na skrzyżowaniu niewidoczny dla innych kierujących. Rowerzysta może zdecydować, na jakiej wysokości chce umieścić oświetlenie. UWAGA: przepisy rozporządzenia odnoszą się do wyposażenia pojazdów, a nie oświetlenia umieszczonego na rowerzyście (np. tzw. czołówek czy lampek przyczepionych do ubrania) które nie jest wystarczające.
Przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.

Dopuszcza się stosowanie dowolnej liczby świateł pozycyjnych w rowerze i w wózku rowerowym (co najmniej jedno białe lub żółte selektywne widoczne z przodu i co najmniej jedno czerwone widoczne z tyłu). Dzięki temu rowerzysta może stosować np. podstawowe oświetlenie ciągłe i dodatkowo oświetlenie migające. Podobnie jest w przypadku świateł odblaskowych z przodu i tyłu. P
rzepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku, a w przypadku wózka rowerowego - 1 stycznia 2013 roku.

Dopuszcza się umieszczanie odblasków w kołach roweru, w tym - odblasków w kształcie ciągłego pierścienia umieszczonych w bocznych płaszczyznach kół roweru (chodzi m.in. o coraz popularniejsze opony z odblaskowym paskiem umieszczonym z boków na całym obwodzie).
Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

Rower i wózek rowerowy, którego konstrukcja uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu przez wyciągnięcie przez kierującego w bok ręki musi być wyposażony w kierunkowskazy spełniające wymagania techniczne kierunkowskazów dla motorowerów (chodzi np. o całkowicie zabudowane rowery poziome i wózki rowerowe z całkowicie zasłaniającą kierującego "budą").
Przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.

Oświetlenie ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy przyczepy może być zdemontowane w czasie gdy jego używanie nie jest wymagane przepisami, analogicznie jak w przypadku roweru i wózka rowerowego. Nowelizacja nie dopuszcza wprost, aby oświetlenie pozycyjne przyczepy ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy było migające - jak oświetlenie pozycyjne roweru lub wózka rowerowego.
Przepis wchodzi w życie 8 października 2012 roku.

Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru; nie dotyczy to przyczepy jednokołowej. W praktyce oznacza to, aby przyczepa dwukołowa musi mieć dyszel ze sprzęgiem zapewniającym trzy stopnie swobody (swoboda obrotu wokół osi podłużnej, osi poprzecznej roweru i wokół osi pionowej).
Przepis wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku.

W pozostałym zakresie nie zmienia się nic. Rower nadal musi mieć co najmniej jeden sprawnie działający hamulec, sygnał dźwiękowy w postaci dzwonka lub innego urządzenia o nieprzeraźliwym dźwięku (do 75 dB), czerwone światło odblaskowe widoczne z tyłu, światło pozycyjne barwy czerwonej widoczne z tyłu oraz światło pozycyjne barwy białej lub selektywnej żółtej widoczne z przodu, przy czym wszystkie światła muszą być widoczne w nocy w warunkach dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m (odblaskowe - oświetlone światłami drogowymi innego pojazdu).

Podstawa prawna: Ustawa - Prawo o Ruchu Drogowym po "rowerowej" nowelizacji z 2011 roku (Dz.U. 2011, nr 92. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.Wg polskiej organizacji „Miasta dla Rowerów” nowe przepisy pozostawiają wątpliwości:


Czy przyczepka może mieć migające oświetlenie? Prawdopodobnie tak, ponieważ jest częścią roweru lub wózka rowerowego.

Czy przyczepka musi mieć oświetlenie przednie? Wg organizacji prorowerowych - tylko wtedy, jeśli jest ciągnięta przez rower i ma ponad 90 cm szerokości (czyli jest szersza niż dopuszczalna szerokość pojazdu holującego) lub jeśli jest ciągnięta przez wózek rowerowy i jest szersza niż ten wózek;

Czy można używać przyczepek które są przymocowane dyszlem do bagażnika lub sztycy roweru holującego? Prawdopodobnie tak, ponieważ takie mocowanie ma trzy stopnie swobody i możliwe jest położenie roweru na boku bez jednoczesnego położenia na bok przyczepki (ma oba koła na ziemi).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 10:42 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 22:13
Posty: 451
Lokalizacja: Tczew - Suchostrzygi
Plakat super.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 16:30 
Offline

Rejestracja: 15 gru 2011, 17:04
Posty: 1110
Lokalizacja: Tczew- Nowe Miasto
Dopiero zauważyłem że to w sobotę a nie w piątek :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 16:51 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Posty: 2181
ja proponowałem start od godziny 17.00, ale Darek doszedł do wniosku, że ludzie pracują i nie zdążą

jeżeli zaczniemy od 19.00 to impreza zakończy się około 22.00


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 16:53 
Offline

Rejestracja: 15 gru 2011, 17:04
Posty: 1110
Lokalizacja: Tczew- Nowe Miasto
No jak Darek uważa, ale nie z tego powodu. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 14 lis 2012, 17:17 
Offline
Administrator

Rejestracja: 25 kwie 2012, 18:57
Posty: 638
Lokalizacja: Tczew
http://www.forum.tcz.pl/showthread.php?tid=6574

;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: bikeBoard
PostZamieszczono: 16 lis 2012, 14:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2011, 18:58
Posty: 321
Poprosiłem bikeBoard aby także umieścił informację na swojej stronie:

http://sport-raporty.bikeboard.pl/artykuly%2cpokaz%2cobggfd2nli

_________________
| GPS Tracks | Picasa | YouTube |


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 16 lis 2012, 14:20 
Offline
Administrator

Rejestracja: 25 kwie 2012, 18:57
Posty: 638
Lokalizacja: Tczew
Wielkie dzieki ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 7:37 
Offline

Rejestracja: 15 gru 2011, 17:04
Posty: 1110
Lokalizacja: Tczew- Nowe Miasto
Info o świetliku dali na główną(tcz), powinno to zobaczyć więcej osób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 9:59 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 22:13
Posty: 451
Lokalizacja: Tczew - Suchostrzygi
Ja dałem na BS i też już jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 16:00 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 22:13
Posty: 451
Lokalizacja: Tczew - Suchostrzygi
W lesie w Lubiszewie sucho bez błota, tylko trzeba uważać na dziury i wyboje, także prędkość w lesie max 10 km. Dzisiaj testowałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 22:40 
Offline
Administrator

Rejestracja: 25 kwie 2012, 18:57
Posty: 638
Lokalizacja: Tczew
Jak ktos robil/ma zdjecia, to moze tutaj w ten temat wrzucic ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 22:42 
Offline

Rejestracja: 15 gru 2011, 17:04
Posty: 1110
Lokalizacja: Tczew- Nowe Miasto
Kilka moich fotek, wyszły może ze 3 ostatnie. Ogólnie słabe, bo robione telefonem, ale głównie przez kamizelki :)
https://picasaweb.google.com/1009081660 ... nySwietlik

Czekam na dobre fotki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 22:46 
Offline
Administrator

Rejestracja: 25 kwie 2012, 18:57
Posty: 638
Lokalizacja: Tczew
Zrobilem dwie, wyszly fatalnie rozmazane ;<


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 22:48 
Offline

Rejestracja: 15 gru 2011, 17:04
Posty: 1110
Lokalizacja: Tczew- Nowe Miasto
No mi coś wyszło w Szpęgawie na ścieżce rowerowej tylko to.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 17 lis 2012, 22:52 
Offline

Rejestracja: 29 mar 2012, 21:20
Posty: 774
Już wiem kto się z tego samochodu tak wydzierał, moja koleżanka nim jechała :lol:

_________________
Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 lis 2012, 8:49 
Offline

Rejestracja: 14 gru 2011, 21:40
Posty: 2181
Dziękuję wszystkim za współpracę nad tym projektem :)

Ludzie byli zadowoleni - podchodzi pod koniec i sami o tym mówili, że im się podobało.

W ostatniej chwili przed rajdem wpadłem na pomysł na dodatkowe prezenty:
naklejki klubowe na rower, opaski odblaskowe, batoniki,
no i oczywiście wcześniej zaplanowane koszulki odblaskowe (poszły wszystkie - nie mam ich już wcale)
oraz ulotki z aktualnymi przepisami związanymi z oświetleniem rowerowym.

Jak zobaczycie nasze naklejki na obcych rowerach to informujcie.
Myślę, że batoniki były świetnym pomysłem, bo wiele osób nic nie miało "na ząb",
a w Turzy niektórzy sprawiali wrażenie głodnych.

Woda - zgodnie z moimi przewidywaniami - nie była wcale potrzebna
(ale taki pomysł się pojawił w głowie pewnej dziewczyny miesiąc temu i chciałem w praktyce go zweryfikować,
bo przecież moje przypuszczenia mogłyby być błędne).

BB nie było z aparatem więc proszę o info w sprawie fotek od Asi oraz Marka,
bo trzeba napisać artykuł porajdowy i załączyć ilustracje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group -NOJMI