forum.rowerowy.tczew.pl

Rowerzysto! Tu możesz się wypowiedzieć...
Dzisiaj jest 21 maja 2018, 12:03

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 sty 2013, 23:33 

zbliża się nowy rok: prawie wszyscy zainwestowali w swoje rowery, czekają nas wypady w dwa obce państwa.
czas zastanowić się nad ubezpieczeniem:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse- ... zenia.html

PostZamieszczono: 10 sty 2013, 23:37 

mam jakieś PZU Bezpieczny Rowerzysta ale nie wiem czy takie wypady zagraniczne się zaliczają :P

PostZamieszczono: 10 sty 2013, 23:50 

Rowerowa karta kredytowa w BGŻ :shock: Szkoda, że nie płatnicza, jutro bym wypełniaj papiery :P

PostZamieszczono: 15 sty 2013, 20:46 

Cześć bikerzy :)
Pozwolicie że z własnego doświadczenia dodam swoje 3 grosze.
A więc, co się tyczy ubezpieczenia obowiązkowego poza granicami naszego kraju, podam na co musimy zwrócić szczególną uwagę:

Pakiet podstawowy: ( Ergo Hestia, w PZU:) nie obejmują hospitalizacji w szpitalu i transportu do Polski, w razie wypadku na drodze. Tańszy pakiet o 20-30zł od pakietu rozszerzonego, zalecam na okres 31 dni.

Pakiet rozszerzony: obejmuje dodatkowo koszty hospitalizacji(szpital, placówka medyczna) w danym kraju, koszty transportu do Polski, w Ergo Hestii-miałem jeszcze opcję od kradzieży bagażu i roweru (chyba ok.5000 zł). Koszt ok. 100-parę złociszy na 31 dni. Warto lepiej to mieć.

W obydwu przypadkach warto mieć jeden z wyżej wymienionych pakietów, proponowałbym ubezpieczenie rozszerzone, bo i koszta jakby co są nie bagatela, a podejrzewam że takiej gotówki nikt przy sobie może nie mieć.

Przykład 1: Skradziono Nam dokumenty, portfel, zero kasy, a Jesteśmy w Skandynawii, w Austrii, byłe gdzie, co dalej. Dobrze jak znamy język obcy - angielski podstawa, można poprosić miejscowych o wykonanie telefonu do Polski lub do Ambasady.

Przykład 2: Mamy wypadek na rowerze, potrącił nas samochód, złamana noga, ręka, konieczność przewiezienia poszkodowanego do szpitala. Pierwsze o co spytają na miejscu, to o numer polisy ubezpieczeniowej, gdybyśmy jej nie posiadali, brrrr.... strach pomyśleć, "rachuneczek gruby".

Nie straszę, pozostawiam do przemyślenia.
Jak coś, to mogę pokazać dwie takie karty z numerami polisy ubezpieczeniowej z Ergo Hestii.

Jeszcze jedna sprawa, rezerwujemy czas ubezpieczenia nie krótszy niż 31 dni, różnie to bywa...

@ Mikołaj - PZU Bezpieczny Rowerzysta - sprawdź czy ubezpieczenie jest ważne poza Polską, bo może obejmować swoim zasięgiem tylko Nasz Kraj.

Pozdrowerek :)))
Darek

Ostatnio zmieniony 15 sty 2013, 20:54 przez daro_exp, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 15 sty 2013, 20:53 

Ja mam jakieś ubezpieczenie w allianz jak wyrządzę komuś jakąś krzywdę.

PostZamieszczono: 15 sty 2013, 20:59 

Przed wyjazdem się tam przejdę i dopytam o wszystko ;)

PostZamieszczono: 15 sty 2013, 21:05 

Wiesz co Przemek, na szczęście nie musiałem korzystać z takiego ubezpieczenia, jak coś to NNW + pakiet rozszerzony z Ergo Hestii na Polskę w zupełności Mi wystarczał, co się tyczyło wypraw rowerowych po Polsce.
A w ciągu roku, hmm..., no wiem że niektóre banki oferują takie pakieciki, nie wiem jak w praktyce one się sprawują, jeszcze nie miałem okazji ich przetestować.
@ Mikołaj - sprawdź, spytaj się co wchodzi w takie ubezpieczenie, tzn. od czego cię ubezpieczają i na co możesz liczyć jakby co, odpukać...
No muszę już kończyć :)
Pozdro :)

PostZamieszczono: 23 lut 2013, 16:10 

Z ubezpieczeniami to jest tak, że one działają tylko wtedy, kiedy przestrzega się prawa.
Przykład:
Jeżeli ubezpieczony uczeń złamie sobie nogę na terenie szkoły, to ubezpieczenie się należy.
Ale.. jeśli wejdzie na most lisewski (gdzie jest zakaz wstępu), to łamie nogę na własny koszt.

Dziś w rozmowie z Przemkiem pojawiła się nieoczekiwanie bardzo ciekawa wątpliwość prawna,
dotycząca ubezpieczenia osób, które:
- nie mają 18tu lat, ale niewiele im brakuje do daty urodzin w tym roku,
- nie posiadają karty rowerowej (której teoretyczny obowiązek wyrobienia obwiązuje do 18go roku życia).

Pytanie:
jeżeli taki ubezpieczony, ale jeszcze nie do końca "18latek" bez karty rowerowej ulegnie wypadkowi, to co wtedy?
Muszę tę sprawę rozwikłać prawnie. Gorzej jak się okaże, że warunkiem ubezpieczenia rowerzysty (od NNW na rowerze) do 18go roku życia jest obligatoryjne posiadanie karty rowerowej!

PostZamieszczono: 23 lut 2013, 16:18 

ja miałem tak parę razy że coś mi się stało poza szkołą ale mama pisała zawsze że coś się stało jak szedłem do szkoły lub wracałem do szkoły i przyznawali odszkodowanie, ale większość młodzieży ma kartę albo rowerową lub motorowerową

PostZamieszczono: 23 lut 2013, 16:21 

to jakiś problem wyrobić? może załatwię taką możliwość w podstawówce nr 2 hahaha

PostZamieszczono: 23 lut 2013, 17:19 

Nie znam skali tego zjawiska, czyli ilu "nie do końca 18latków" nie posiada karty rowerowej.
Ja osobiście znam jeden taki przypadek w klubie, ale podejrzewam, że jest ich więcej.
W kontekście wyjazdu zagranicznego ta drobna sprawa może urosnąć do rangi poważnego problemu.

PostZamieszczono: 23 lut 2013, 19:49 

Marek pisze:
Z ubezpieczeniami to jest tak, że one działają tylko wtedy, kiedy przestrzega się prawa.
Przykład:
Jeżeli ubezpieczony uczeń złamie sobie nogę na terenie szkoły, to ubezpieczenie się należy.
Ale.. jeśli wejdzie na most lisewski (gdzie jest zakaz wstępu), to łamie nogę na własny koszt.

Dziś w rozmowie z Przemkiem pojawiła się nieoczekiwanie bardzo ciekawa wątpliwość prawna,
dotycząca ubezpieczenia osób, które:
- nie mają 18tu lat, ale niewiele im brakuje do daty urodzin w tym roku,
- nie posiadają karty rowerowej (której teoretyczny obowiązek wyrobienia obwiązuje do 18go roku życia).

Pytanie:
jeżeli taki ubezpieczony, ale jeszcze nie do końca "18latek" bez karty rowerowej ulegnie wypadkowi, to co wtedy?
Muszę tę sprawę rozwikłać prawnie. Gorzej jak się okaże, że warunkiem ubezpieczenia rowerzysty (od NNW na rowerze) do 18go roku życia jest obligatoryjne posiadanie karty rowerowej!

Cześć Marek,
Odniosę się do Twojego pytania, a więc:

Czy nie lepiej by było wykupić ubezpieczenie grupowe NNW?. Przemyśl to, bo mogłoby rozwiązać problem ubezpieczeń indywidualnych (koszt pojedynczych będzie droższy).
Druga sprawa, spójrz na zakres obowiązków opiekunów prawnych nad nieletnimi, oni jako organizatorzy takich wycieczek (w tym wypadku zagranicznych) będą brać pełną odpowiedzialność za poszczególnych członków nieletnich w grupie (a wiec, noclegi, imprezy, wycieczki rowerowe). Popraw Mnie jak się pomyliłem.
Do czego zmierzam, ano do tego że Musisz zabezpieczyć się pewnymi dokumentami, takimi jak: oświadczenia i pozwolenia rodziców małoletnich. Zgody rodziców na taką zagraniczną wycieczkę. Wiem że już poczyniłeś ku temu działania.

Tutaj spójrz:
link

http://www.policja.pl/palm/pol/167/4373/

Krótki opis z linku (wkleiłem):

Czy osoba nieletnia może sama (bez rodziców i opiekunów) podróżować rowerem po Polsce?

Nie ma przepisów zabraniających podróżowania osobom małoletnim bez rodziców (opiekunów). Należy jednak mieć na uwadze, że to właśnie rodzice (opiekunowie) sprawują opiekę i ponoszą odpowiedzialność za swoje pociechy do czasu uzyskania przez nie 18 roku życia. W związku z powyższym podróż taka będzie możliwa po uzyskaniu zgody rodziców. Wychodząc z praktycznego punktu widzenia należy posiadać przy sobie dokument tożsamości, dobrze byłoby mieć przy sobie również pisemną zgodę rodziców na taki wyjazd oraz numer telefonu kontaktowego z nimi. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości ze strony organu kontrolnego będzie można wówczas w dość szybki sposób zweryfikować wiarygodność przekazanych informacji.
Ponadto należy przypomnieć, że osoba kierująca rowerem, która nie ukończyła 18 lat jest zobowiązana posiadać kartę rowerową.

Następny ciekawy link:

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?a ... ub=article

Tutaj opis wątku z linka:

Wypadek za granicą
Przed podróżą zagraniczną warto wiedzieć, na jakich zasadach rozstrzygane są sprawy związane z wypadkiem na drodze poza granicami naszego kraju. Przy ubezpieczaniu auta (zielona karta), jeszcze w kraju warto poprosić o formularz wypadkowy (European Accident Statement). Znacznie upraszcza on wszelkie formalności, gdy zdarzy się wypadek.
Zielona karta należy do ubezpieczeń obowiązkowych przy wyjazdach za granicę. Polisa pokrywa szkody, które można spowodować w związku z ruchem pojazdu. Ubezpieczenie zapewnia, że w razie wyrządzenia szkody obywatelowi innego państwa uprawniony zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie na podstawie obowiązujących, miejscowych przepisów prawa. Regulacje te obowiązują na terenie krajów należących do systemu zielonej karty. Ubezpieczenie można kupić na granicy. Cenowo jest to gorsze rozwiązanie niż kupienie ZK przed wyjazdem. Na pewno warto sprawdzić stawki u ubezpieczyciela, u którego wykupione jest ubezpieczenie OC komunikacyjne. Bardzo często ubezpieczyciele proponują ubezpieczenie zielona karta za darmo.
Nie podpisywać oświadczeń
Należy pamiętać, że za granicą lepiej nie podpisywać żadnych oświadczeń, jeżeli nie można ich przeczytać lub zrozumieć. Zawsze trzeba nalegać na przetłumaczenie, a podpis składać po świadomym zaakceptowaniu treści. Bezpośrednio po zdarzeniu osobom poszkodowanym należy zapewnić pomoc lekarską oraz wezwać policję. Jednocześnie pamiętać trzeba o stworzeniu innym pojazdom warunków do bezpiecznego poruszania się w okolicy miejsca wypadku. Powinno się też niezwłocznie powiadomić zagranicznego przedstawiciela swojej firmy ubezpieczeniowej. Warto zatem przy wykupie zielonej karty i wyjazdem za granice zanotować sobie gdzieś adres i telefon oddziału naszej firmy ubezpieczeniowej za granicą. Do momentu przybycia policji lepiej nie zmieniać położenia pojazdów, między którymi doszło do zderzenia.
Funkcjonariusze policji sporządzają protokół wypadkowy, otrzymuje go każda ze stron. Jeśli nie ma policji, niezbędne jest uzyskanie danych dotyczących kierowcy drugiego wozu, jak również marki, numeru rejestracyjnego, numeru polisy i nazwy jego towarzystwa ubezpieczeniowego (dane te zawarte są w formularzu wypadkowym). Będą one podstawą dochodzenia odszkodowania z polisy sprawcy.
Polskę obowiązują postanowienia Konwencji o prawie właściwym dla wypadków drogowych (Dz.U. z 2003 r. nr 63, poz. 585). Na razie stronami tej konwencji poza Polską są również: Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Francja Hiszpani, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Serbia i Czarnogóra.
Konwencja o prawie właściwym dla wypadków drogowych, określa prawo właściwe dla pozaumownej odpowiedzialności cywilnej wynikającej z wypadków drogowych, niezależnie od rodzaju postępowania, w którym dochodzi się tej odpowiedzialności. W rozumieniu niniejszej konwencji, za wypadek drogowy uważa się wypadek, w którym uczestniczy jeden lub kilka pojazdów z napędem silnikowym lub bez napędu, wiążący się z ruchem na drodze publicznej, na terenie ogólnodostępnym lub na terenie prywatnym dostępnym dla niektórych osób.
Konwencji nie stosuje się do m.in. do: odpowiedzialności producentów, sprzedawców i naprawiających pojazdy, odpowiedzialności właściciela lub innej osoby odpowiedzialnej za utrzymanie drogi otwartej dla ruchu lub za bezpieczeństwo jej użytkowników, odpowiedzialności za cudze czyny, z wyjątkiem odpowiedzialności właściciela lub posiadacza pojazdu.
Odpowiedzialność za uszkodzenie rzeczy znajdujących się poza pojazdem lub pojazdami podlega prawu wewnętrznemu państwa, w którym nastąpił wypadek. Jednakże odpowiedzialność za uszkodzenie rzeczy osobistego użytku ofiary znajdującej się poza pojazdem lub pojazdami podlega prawu wewnętrznemu państwa rejestracji, jeżeli prawo to byłoby właściwe do odpowiedzialności wobec ofiary tego wypadku.
Co to jest prawo właściwe dla wypadku?
Prawem właściwym dla określonego wypadku drogowego jest prawo wewnętrzne państwa, w którym nastąpił wypadek. Od takiej generalnej zasady istnieje jednak kilka wyjątków.
Jeżeli w wypadku uczestniczy tylko jeden pojazd, który jest zarejestrowany w państwie innym niż to, w którym nastąpił wypadek, do odpowiedzialności stosuje się prawo wewnętrzne państwa rejestracji:
wobec kierowcy, posiadacza, właściciela i innej osoby mającej prawo do pojazdu, niezależnie od jej miejsca stałego pobytu,
wobec ofiary będącej pasażerem, jeżeli jej miejscem stałego pobytu jest państwo inne niż to, w którym nastąpił wypadek,
wobec ofiary znajdującej się poza pojazdem na miejscu wypadku, jeżeli miała miejsce stałego pobytu w państwie rejestracji.
Jeżeli w wypadku jest wiele ofiar, określa się prawo właściwe oddzielnie dla każdej z nich.
Odnośnie do pojazdów niezarejestrowanych lub zarejestrowanych w kilku państwach prawo wewnętrzne państwa, w którym pojazdy te stale stacjonują, zastępuje prawo państwa rejestracji. To samo stosuje się, jeżeli ani właściciel, ani posiadacz, ani kierowca pojazdu nie mają w czasie wypadku miejsca stałego pobytu w państwie rejestracji.
Niezależnie od prawa właściwego przy określaniu odpowiedzialności bierze się pod uwagę przepisy o bezpieczeństwie ruchu na drogach obowiązujące w miejscu i czasie wypadku. Osoby, które doznały obrażeń ciała lub szkody, mają prawo do wystąpienia z roszczeniem bezpośrednio do ubezpieczyciela osoby odpowiedzialnej, jeżeli takie uprawnienie przyznaje im prawo właściwe w sprawach wypadków drogowych.
Jeżeli prawo państwa rejestracji nie przewiduje takiego uprawnienia, można z niego korzystać, jeżeli jest przewidziane przez prawo wewnętrzne państwa, w którym nastąpił wypadek.
Jeżeli żadne z tych praw nie przewiduje uprawnienia do wystąpienia z roszczeniem bezpośrednio do ubezpieczyciela osoby odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku, można z niego korzystać, jeżeli jest przewidziane przez prawo, któremu podlega umowa ubezpieczenia.
Stosowania jakiegokolwiek prawa właściwego na podstawie powoływanej konwencji można odmówić tylko wówczas, gdy jest ono oczywiście sprzeczne z porządkiem publicznym.
Dodatek przygotowali:
Marek Jerzyński, Ewa Usowicz, Ewald Wyszomirski
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm.).
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003 r. nr 58, poz. 515).
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998).
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr. 236 poz. 1998).
Ustawa z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 11, poz. 62 ze zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 110, poz. 1189).
Rozporządzenie ministra finansów z dnia 24 marca 2000 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów (Dz.U. nr 26, poz. 310 i nr 107, poz. 1135).
Obwieszczenie ministra finansów z dnia 20 stycznia 2003 r. w sprawie wysokości obowiązkowej opłaty z tytułu niespełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego (Dziennik Urzędowy Ministra Finansów z 2003 r. nr 2, poz. 9).

Trzeci link kieruje Cię na dokument *.doc pobierz go (przepisy_wycieczki.doc)

link:
http://www.google.pl/url?q=http://www.z ... ktgGlsnd1Q

Może coś ciekawego dodałem do dyskusji :)
Pozdrower :)
Darek

PostZamieszczono: 24 lut 2013, 12:24 

ja juz swoj ubezpieczylem odrazu jak przyszedl xd

PostZamieszczono: 24 lut 2013, 13:16 

WTF? Rower ubezpieczyłeś? xd

PostZamieszczono: 24 lut 2013, 14:27 
Administrator

Ja nadal z tym walcze, by ubezpieczyc w jakis sposob majatek w postaci roweru.. z marnym skutkiem niestety.

PostZamieszczono: 04 mar 2013, 14:00 

Przed chwilą zadzwoniła do mnie Pani Beata Smoszyńska, która na mój wniosek przeprowadziła rozeznanie prawne, co do wymogów ubezpieczenia niepełnoletniego rowerzysty.
Odpowiedź jest jednoznaczna.
Rowerzysta, który nie ma 18 roku życia (chodzi o datę urodzenia, a nie o tzw. "rocznik")
- MUSI POSIADAĆ KARTĘ ROWEROWĄ, inaczej ubezpieczenie nie jest ważne.

Proszę zatem wyrobić kartę rowerową.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.