forum.rowerowy.tczew.pl

Rowerzysto! Tu możesz się wypowiedzieć...
Dzisiaj jest 25 lut 2018, 10:25

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 29 sty 2013, 12:38 

Tak jak zapowiedziałem, sprawę tę będę ciągnął.

Dziś skierowałem pismo do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Uprzejmie informuję, że internetowe media donoszą o przypadku
mającym cechy nękania nastoletniego rowerzysty Patryka Wałdocha
z Kościerzyny przez wymiar tzw. "sprawiedliwości".
Działania sądu w mojej ocenie ośmieszają państwo polskie.
Proszę o interwencję:
http://koscierzyna.naszemiasto.pl/artyk ... ,id,t.html
oraz
http://www.wiocha.pl/835275,Pirat_drogo ... iaru_prawa
Pozdrower!
Marek Bury
Prezes Stowarzyszenia

Odpowiedź przyszła prawie natychmiast:
Szanowny Panie
uprzejmie potwierdzam otrzymanie wniosku oraz informuję, że zgodnie z art. 10 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147), wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz osoby, której wolności i praw sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy.
Uprzejmie proszę o sprawdzenie, czy wniosek zawiera następujące dane adresowe: imię, nazwisko, ulica, numer domu, numer mieszkania, kod pocztowy i miejscowość. Ich brak uniemożliwi zarejestrowanie sprawy w systemie. W przypadku stwierdzenia takiego braku, proszę o ich podanie w pierwszym oraz każdym kolejnym e-mailu.
Z poważaniem,
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skąd wziąć ulicę, numer domu, numer mieszkania oraz kod pocztowy do Patryka Wałdocha?

Przeszukałem FB - niestety tu go nie ma.
Dopiero poprzez NK ustaliłem szkołę i wychowawczynię - zadzwoniłem do niej i przedstawiłem sprawę,
że RPO jest gotowy zająć się tą sprawą.
Obiecała przekazać Patrykowi. Poprosiłem o kontakt e-mail.
Ciekawe, czy Patryk się odezwie.

Obecnie Patryk Wałdoch jest prawdopodobnie najbardziej znanym rowerzystą z Kościerzyny.
Wystarczy wpisać do google: "Patryk Wałdoch Kościerzyna" aby się o tym naocznie przekonać.
Piszą o nim nieustannie media regionalne oraz ogólnokrajowe.

Co ciekawe, ów słynny "gołębnik" z fotoradarem jest teraz miejscem,
gdzie młodzi kościerscy rowerzyści bardzo chętnie rozpędzają, aby także otrzymać fotkę z radaru:
http://www.koscierzyna.info/Artykul/2077

Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, 18:05 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 29 sty 2013, 17:27 

Patryk zadzwonił dziś do mnie - okazało się, że w najbliższym czasie czeka Go w Kościerzynie kolejna rozprawa sądowa.

Patryk podał niezbędne dane osobowe, zatem mogłem wypełnić całościowo wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich,
który zatytułowałem:
Wniosek o umorzenie postępowania sądowego wobec Patryka Wałdocha oraz wniosek o oddalenie żądań Straży Miejskiej w Kościerzynie o ukaranie mandatem 50zł za przekroczenie prędkości wobec w/w

Pisma do RPO nie będę tu cytować w całości, bo głownie zawiera ono dane adresowe Patryka, których nie ma sensu upubliczniać.

Osobne pismo skierowałem też do największej polskiej organizacji lobbystycznej
"Miasta dla Rowerów" z apelem o pomoc prawną.

Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, 20:46 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 29 sty 2013, 18:14 

Stowarzyszenie Miasta dla Rowerów odpisało:

Znamy, bo też czytamy media internetowe. Jest to sprawa zarazem ciekawa i rzeczywiście bulwersująca, ale to przede wszystkim materia dla prawnika. Naszym zdaniem skoro rower nie musi być wyposażony w homologowany (!) prędkościomierz, niemożliwe jest karanie kierującego rowerem za przekraczanie prędkości. Prawnika nie dostarczymy, bo nie mamy takich środków, ale ekspertyzę owszem. Proszę też się ewentualnie kontaktować z biegłym sądowym w zakresie ruchu rowerowego, ale to już dam na priva. Marcin Hyła.

Obecny plan obrony wygląda następująco: Stowarzyszenie Miasta dla Rowerów wystąpi do Daniela Chojnackiego, biegłego sądowego d/s ruchu rowerowego, aby przygotował prawną ekspertyzę. Ten dokument dostarczy się do sądu, wraz z wnioskiem o powołanie tegoż biegłego.

PostZamieszczono: 31 sty 2013, 13:20 

Ustaliłem, iż prawnikiem Patryka jest Jacek Rakuć z Sopotu
http://www.miw-law.pl/zespol
który na co dzień współpracuje z biurem poselskim posła Roberta Biedronia.
To właśnie poseł R. Biedroń poprosił Jacka Rakucia o monitoring tej sprawy.

Współpraca Jacka Rakucia z Patrykiem Wałdochem (radca prawny) nie miała do tej pory charakteru reprezentowania Patryka w sądzie, gdzie Patryk zawsze występował do tej pory sam.
Współpraca z prawnikiem ograniczała się jedynie do telefonicznych porad prawnych z zakresu np. pisania pism procesowych itp.

Skontaktowałem się z panem Jackiem, czy posiada stosowne uprawnienia do reprezentowania Patryka w sądzie i na jakich warunkach by się tego podjął. Pan Jacek odrzekł, że może reprezentować, aczkolwiek do tej pory taki formalny wniosek (pisemny) od Patryka nigdy nie wpłynął. Ale Patryk nie miał takiej świadomości, że może oraz że powinien to zrobić.

Jacek Rakuć może reprezentować Patryka w sądzie bezpłatnie, pod warunkiem zwrotu kosztów benzyny Sopot - Kościerzyna.
Załatwiłem zatem dziś zwrot radcy prawnemu kosztów paliwa na tej trasie, ale jak to zrobiłem, to nie mogę tego niestety tutaj ujawnić. Nie angażowałem żadnych funduszy naszego stowarzyszenia, po prostu mam sponsora na ten cel, który chce zachować anonimowość.
Obecnie czekam na ostateczną zgodę pana Jacka.

c.d.n.

PostZamieszczono: 04 mar 2013, 0:09 

Robocze stanowisko "Miasta dla Rowerów"

Kierujący rowerem ma obowiązek stosować się do przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz
znaków i sygnałów drogowych. Powstaje jednak wątpliwość, w jakim zakresie kierujący rowerem może
stosować się do znaków ograniczających prędkość i ponosić odpowiedzialność za ewentualne
przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

Wątpliwość ta wynika zarówno z możliwości oceny kierującego rowerem z jaką rzeczywistą
prędkością się porusza jak i możliwości osiągania przez rower wyższych prędkości. Rower nie musi
być wyposażony w prędkościomierz, a prędkości które rowerzysta może rozwijać są ograniczone siłą
jego mięśni.

Do kierowania rowerem nie są wymagane od osoby, która ukończyła 18 lat żadne uprawnienia.
Jedynie w przypadku osób poniżej 18 roku życia wymagane jest albo prawo jazdy albo karta
rowerowa. Do zdobycia tych uprawnień nie jest jednak wymagana zdolność oceny prędkości, z jaką
porusza się rower. Nie jest ona również wymagana na egzaminie na prawo jazdy ani kartę rowerową.
Zatem można wysnuć wniosek, że w ocenie prawodawcy problem oceny prędkości przez rowerzystę jest
pomijalny.

W prędkościomierz muszą być wyposażone na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków
technicznych pojazdów (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.) pojazdy samochodowe oraz
zarejestrowane po 30.09.1993 roku ciągniki rolnicze, których konstrukcja umożliwia poruszanie
się z prędkością wyższą niż 25 km/godz.

Pojazdy wolnobieżne (czyli zgodnie z art. 2 pkt. 34 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, Dz. U. z 2012
nr 1137) pojazdy silnikowe, których konstrukcja uniemożliwia poruszanie się z prędkością wyższą
niż 25 km/godz.) oraz pojazdy zaprzęgowe, rowery i wózki rowerowe nie muszą być wyposażone w
prędkościomierz.

Brak wymogu prędkościomierza wynika zarówno ze stanu technologii i rozwoju rynku (nie ma
możliwości technicznych i organizacyjnych wyposażenia rowerów, wózków rowerowych czy pojazdów
zaprzęgowych w homologowane i wiarygodne prędkościomierze) jak i pragmatyki. Nie są to bowiem
pojazdy zdolne do rozwijania wielkich prędkości a ze względu na niewielką masę ewentualne skutki
zderzenia spowodowanego przez kierujących rowerami nie są groźne.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym (Dz. U. z 2012 nr 1137) określa w art. 2 pkt. 47, że rowerem jest
"pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem;
rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny
zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250
W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25
km/h." Jak widać, również tutaj prędkość 25 km/godz. została uznawana przez ustawodawcę jako
graniczna. Rowerzysta może co prawda poruszać się szybciej, ale jest to uzależnione wyłącznie od
jego sprawności fizycznej, nawierzchni drogi i ukształtowania terenu po którym się porusza.

Podręczniki projektowania infrastruktury rowerowej wskazują, że tzw. prędkość 85-percentylowa
(prędkość której nie przekracza 85 procent rowerzystów) w przypadku rowerów wynosi 16 km/godz.
(CROW, Postaw Na Rower, CROW, Ede, 1993/wyd. polskie Polski Klub Ekologiczny, Kraków, 1999).

Oczywiście, wytrenowany rowerzysta na sportowym rowerze jest w stanie rozwinąć prędkości wyższe,
zwłaszcza poruszając się na spadku w dół, jednak nie są to przypadki na tyle częste ani
stanowiące przyczyny wypadków, aby mogły stanowić przesłanki do zmiany prawa w tym zakresie.
Zagrożenie, które stanowiłby poruszający się ze znaczną prędkością rowerzysta jest znikome i ma
to odzwierciedlenie w danych zawartych w policyjnym Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji
(SEWIK).

Rozpatrując kwestie egzekwowania przestrzegania ograniczeń prędkości przez kierujących rowerami
należy zwrócić uwagę na to, że rowerzysta - inaczej niż kierujący pojazdami samochodowymi -
nierzadko korzysta z dróg polnych, leśnych, wewnętrznych i włącza się do ruchu na drodze
publicznej w miejscu, w którym nie może dostrzec znaku drogowego ograniczającego prędkość.

Wszystko to stanowi przesłankę do niekarania kierujących rowerem za przekraczanie prędkości.

PostZamieszczono: 05 mar 2013, 16:01 

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html
http://koscierzyna.naszemiasto.pl/artyk ... ,id,t.html

PostZamieszczono: 06 mar 2013, 22:33 

http://www.koscierzyna.info/Artykul/2519

PostZamieszczono: 07 mar 2013, 7:59 

http://www.tczewska.pl/artykul/25430/br ... -fotoradar

PostZamieszczono: 07 mar 2013, 10:37 

http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... a-predkosc

PostZamieszczono: 09 mar 2013, 20:07 

post skasowano :)

Ostatnio zmieniony 10 mar 2013, 21:42 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 09 mar 2013, 20:16 

No mnie lekko zatkało... To gdzie jest najbliższy fotoradar i kiedy test? :D

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 8:09 

Ostatnio zmieniony 10 mar 2013, 21:41 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 11:47 
Administrator

Pojedziemy sprawdzic, czy ten typ fotoradaru rzeczywiscie mierzy fale odbite od szprych, tylko ze trzeba znalezc taki sam model.

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 21:13 

Ostatnio zmieniony 14 mar 2013, 10:22 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 21:15 

Bo policja, burmistrz czy SM się na to zgodzi? hahhahahahaahhahahaha :lol:

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 21:16 

oczywiście, bo test będzie trwać wiele godzin... Przecież to kilkadziesiąt sekund. Zatrzymuję się, odwracam rower, kręcę pedałami i patrzę czy robi zdjęcie.

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 21:25 

Przecież to nie chodzi oto. Wiesz przecież jak burmistrz podchodzi do sprawy. jest za mandatem. Widać jeszcze w mediach jak na Kościerzynę "naskakujemy". Zresztą nie wiem czy oglądaliście reportaż z tvn'u ale opanowali się. nie ma tej częsci jak dziennikarz "pojechał" ze SM.

PostZamieszczono: 10 mar 2013, 21:40 

Mikołaj pisze:
oczywiście, bo test będzie trwać wiele godzin... Przecież to kilkadziesiąt sekund. Zatrzymuję się, odwracam rower, kręcę pedałami i patrzę czy robi zdjęcie.

Ten wynik testu miałby wartość poznawczą dla nas - dla rowerzystów, gorzej z powołaniem się na taki dowód w sądzie.

PostZamieszczono: 14 mar 2013, 10:20 

http://uwaga.tvn.pl/40674,tresc,,lowca_ ... ,czat.html
http://www.youtube.com/watch?v=Fyi89iBdWCU
http://www.youtube.com/watch?v=Nq9CE_18wTg

PostZamieszczono: 14 mar 2013, 10:35 

Przemek pisze:
Przecież to nie chodzi oto. Wiesz przecież jak burmistrz podchodzi do sprawy. jest za mandatem. Widać jeszcze w mediach jak na Kościerzynę "naskakujemy". Zresztą nie wiem czy oglądaliście reportaż z tvn'u ale opanowali się. nie ma tej częsci jak dziennikarz "pojechał" ze SM.

to było wg mnie celowe zagranie dziennikarza: chciał go złamać i wnerwić, a potem przydusić innymi pytaniami.
Potem TVN24 pokazałoby jak zaczerwieniony i jąkający się komendant straży - z trudem odpowiada na proste pytania.
Zdenerwowanie byłoby na niekorzyść strażnika: prosta sprawa za 50 zł, więc niby czemu się denerwuje?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.